Kaip paruošti laistymo sistemą?

Dėl vandens trūkumo ir sausros reikia naudoti laistymo sistemas. Šis sprendimas pagerina pasėlių valdymo efektyvumą ir našumą bei leidžia taupiai naudoti vandenį. Sužinokite, kas yra laistymo sistema ir kokie jos privalumai.

Kas yra laistymo sistema?

Laistymo sistema yra vienas iš augalų laistymo būdų. Ji pagrįsta tarpusavyje sujungtų vamzdžių ir purkštuvų arba lašelinių įrenginių tinklu. Sistema įrengiama virš arba po žemės paviršiumi ir prijungiama prie vandens šaltinio (pvz., šulinio, vandentiekio). Įrengus sistemą su valdikliu, elektriniais vožtuvais ir jutikliais, galima automatizuoti sistemos veikimą. Profesionaliems įrenginiams reikia naudoti filtrus ir vandens valymo įrenginius, kad vanduo būtų išvalytas nuo želatinos ir užterštumo.

Laistymo sistemos skirstomos į:

 

Laistymas lašeliniu būdu – laistoma naudojant tokius prietaisus kaip lašelinė juosta, lašelinė linija arba atskiri lašintuvai. Į kiekvieno augalo šaknis tiksliai tiekiamas reikiamas vandens kiekis.

Laistymas purkštuvais (laistymas purkštuvais) – atliekamas naudojant purkštuvus, kurie imituoja natūralius kritulius, purkšdami vandenį tam tikru atstumu. Jis geriausiai tinka žolėtiems plotams drėkinti.

Sodo ir pasėlių laistymo sistemos privalumai

Laistymo sistemų naudojimas pasėliuose ir soduose turi daug naudos ne tik augalų augimui, bet ir ekonominiu bei ekologiniu požiūriu. Svarbiausi privalumai:

 • užtikrinti optimalią dirvos drėgmę, pritaikytą konkrečių augalų poreikiams (lašelinis drėkinimas),
 • tolygiai paskirstyti vandenį visame laistymo plote,
 • sumažinti augalų stresą, susijusį su vandens gavyba kritiniais jų augimo momentais,
 • didinti derliaus efektyvumą ir kokybę,
 • sumažintas vandens suvartojimas,
 • sumažintos gamybos sąnaudos,
 • gamtos išteklių išsaugojimas,
 • sumažėjęs augalų jautrumas ligoms ir kenkėjams,
 • fertigacijos, t. y. tikslaus trąšų dozavimo, galimybė,
 • galimybė koreguoti vandens pH, pvz., palaikyti rūgščią dirvožemio reakciją, reikalingą šilauogėms auginti,
 • apsauga nuo šalčio,
 • produkcijos nepriklausomumas nuo oro sąlygų ar dirvožemio sąlygų.

Automatinių laistymo sistemų naudojimas

Automatinės laistymo sistemos padeda kovoti su vandens trūkumu, atsirandančiu dėl kritulių trūkumo ar netolygaus jų paskirstymo. Todėl jie plačiai naudojami žemės ūkyje, sodininkystėje ir žaliųjų plotų priežiūroje.

Automatinės drėkinimo sistemos.

 

Drėkinimo sistemos ypač naudojamos uogakrūmiams auginti. Šiems augalams būdinga negili šaknų sistema ir didelis jautrumas vandens trūkumui. Uogakrūmiams laistyti naudojamos lašelinės linijos arba lašelinės juostos ir laistymo sistemos. Jei augalai jautrūs šalčiui (pvz., mini kiviai ar šilauogės), būtina įrengti apsaugos nuo šalčio sistemą – virš vainiko įrengtą purkštuvą.

Soduose drėkinimo sistemos atlieka daug daugiau funkcijų nei tik augalų aprūpinimas vandeniu. Jie apsaugo nuo pavasarinių šalnų (purkštuvai nuo šalnų), taip pat nuo karščio ir vaisių nudegimo. Drėkinimo sistemos taip pat leidžia išplauti druskingą dirvožemį, greitai papildyti maistinių medžiagų atsargas ilgai lyjant ir net išvalyti dulkes.

Drėkinimo sistemos yra svarbi žaliųjų plotų priežiūros dalis. Jos naudojamos namų soduose, miesto parkuose ar sporto aikštelėse. Dažniausiai žaliosioms erdvėms laistyti naudojami besiformuojantys laistomieji purkštuvai ir lašelinės linijos. Taip pat vis labiau populiarėja balkonuose ir žiemos soduose augalams laistyti skirtas mikro drėkinimas.

Dengiamiesiems augalams drėkinimo sistemos yra vienintelis vandens šaltinis. Atsižvelgiant į augalų rūšį, substratą ir auginimo būdą, naudojamos lašelinės linijos, atskiri lašintuvai ir mikropurkštuvai. Drėkinimo sistema taip pat naudojama drėgmei ir temperatūrai šiltnamyje reguliuoti. Taip pat dažniausiai naudojamas tręšimas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *