Svarbiausi saugaus elektros remonto patarimai

Remontuojant elektros instaliaciją labiau nei bet kuris kitas namų ūkio projektas svarbus saugumas. Tinkamai įrengus elektros lizdą, jis bus maksimaliai saugus; netinkamai įrengus, jis gali būti mirtinai pavojingas. Štai kodėl yra tiek daug taisyklių, susijusių su elektros instaliacija ir įrengimu. Taisyklės tikrai gali būti sudėtingos ir kartais painios net ir elektrikams, tačiau yra pagrindinių sąvokų ir praktikos, kurios taikomos beveik visiems elektros instaliacijos projektams, ypač tiems, kuriuos gali atlikti „pasidaryk pats” meistrai.

Geriausias būdas apsisaugoti nuo elektros smūgio – VISADA patikrinti laidų ir prietaisų galingumą prieš pradedant dirbti su jais ar šalia jų. Vien tik išjungti maitinimą nepakanka.

Ketindami pakeisti šviestuvą, išjungiate šviestuvo grandinės maitinimą prie jungiklio. Išimdami šviestuvą, atidengsite elektros dėžutę, kurioje rasite šiek tiek sudėtingą elektros instaliacijos situaciją – dėžutės viduje yra keturi elektros kabeliai. Du priklauso šviestuvo grandinei, o kiti du – kitai grandinei. Įrengėjas elektrikas dėžutę panaudojo kaip jungiamąją dėžutę kitai grandinei (kuriai neišjungėte elektros energijos). Jūs manote, kad jie visi priklauso tai pačiai grandinei, tačiau iš tikrųjų jūs kasatės dėžutėje, kurioje yra laidų su įtampa.

Jei patikrintumėte, ar dėžutės viduje yra maitinimas – tai užtrunka vos kelias sekundes naudojant bekontaktį įtampos testerį – žinotumėte, kad tie du kabeliai vis dar turi maitinimą ir kad turite surasti jų jungiklį bei jį išjungti.

Netinkamai paženklinti automatiniai jungikliai

Be to, neretai jungiklių dėžutės būna klaidingai paženklintos, ypač jei elektros instaliacija daugelį metų buvo plečiama ar pritaikoma. Automatinio jungiklio etiketėje gali būti netiksliai aprašyta, ką iš tikrųjų valdo automatinis jungiklis.

Prieš dirbdami su bet kurios grandinės laidais visada patikrinkite, ar yra maitinimas.Patikrinkite srovės stiprumo rodiklius
Dviejų kištukinių lizdų lizdų vaizdas iš arti.
Kištukiniai lizdai būna skirtingo stiprumo, pavyzdžiui, 20 A (kairėje) ir 15 A (dešinėje).
Visi elektros laidai ir prietaisai turi vardinį srovės stiprį. Tai didžiausias elektros srovės kiekis, kurį jie gali saugiai praleisti. Dauguma standartinių buitinių grandinių yra 15 arba 20 amperų, o didelių prietaisų grandinės (pvz., elektrinių džiovyklių ir viryklių) gali būti 30, 40, 50 ar net daugiau amperų.

Montuojant arba keičiant laidus ar prietaisus, visos naudojamos dalys turi būti atitinkamo srovės stiprio, skirto grandinei, vardinio stiprumo. Pavyzdžiui, 20 amperų grandinei turi būti naudojami 12 gama laidai, kurie yra skirti 20 amperų. Jei toje grandinėje sumontuosite 14 gama 15 amperų laidus, kils gaisro pavojus, nes 20 amperų grandinės pertraukiklis, saugantis tą grandinę, gali neišsijungti, kol 15 amperų laidai neperkaista.

Tinkamo srovės stiprio pasirinkimas

Keisdami jungiklį, šviestuvą ar kištukinį lizdą, įsitikinkite, kad neįrengėte prietaiso, kurio srovės stipris yra didesnis, nei leidžia grandinė. Tai ypač svarbu keičiant kištukinius lizdus. 20 A nominaliojo srovės stiprio kištukinis lizdas turi unikalią kištuko formą, kurioje vienas iš vertikalių lizdų yra T formos. Tokia forma leidžia įstatyti 20 amperų prietaisus, turinčius atitinkamus T formos kištukus. Įrengus tokį lizdą 15 amperų grandinėje, į jį įjungus 20 amperų prietaisą, grandinė gali būti perkrauta.

Tačiau atkreipkite dėmesį, kad 15 amperų lizdų įrengimas 20 amperų grandinėse nekelia jokio pavojaus, nes visiškai gerai, kai įjungtas prietaisas vartoja mažiau energijos nei grandinės srovės stipris. Tiesą sakant, visiškai įprasta, kad 20 amperų bendro naudojimo grandinėse įrengiami 15 amperų kištukiniai lizdai.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *