Tyrimai parodė, kad juokas yra ne tik reakcija į kažką juokingo, bet ir signalas, kad pavojus praėjo.
Mokslininkai jau dešimtmečius bando paaiškinti, kodėl juokas yra pakankamai juokingas, kad priverstų mus juoktis. Yra daugybė teorijų apie tai, tačiau naujas tyrimas įrodo, kad juokas nėra tik reakcija į kažką juokingo, o greičiau signalas aplinkiniams, kad pavojus praėjo, rašo „Science Alert”.
Sienos universiteto profesorius Carlo Bellieni praleido 10 metų ir ištyrė daugiau nei šimtą įvairių straipsnių, kad suprastų juoko prigimtį.
Anksčiau buvo keletas teorijų apie tai, kas yra pakankamai juokinga, kad mus prajuokintų. Pavyzdžiui, populiariausiais iš jų laikomi trys, sakantys, kad juokiamės iš ko nors draudžiamo, pašiepiantys ir turintys dvi nesuderinamas reikšmes toje pačioje situacijoje.
Tačiau profesoriaus Bellieni tyrimai buvo dar gilesni ir jo išvadose teigiama, kad juokas yra ne kas kita, kaip gamtos mums duotas įrankis, padedantis išgyventi.
Mokslininkas tyrinėjo įvairius darbus apie humoro teoriją, juoko naudą sveikatai, jo ryšį su smegenimis, taip pat tyrinėjo fizines juoko savybes ir sąlygas, kurios sukelia juoką. Išnagrinėjęs šiuos duomenis, profesorius Bellieni priėjo prie išvados, kad juokas yra „visiško apsivalymo” signalas tiek mums, tiek kitiems.
Jis mano, kad evoliucija ir natūralioji atranka tūkstantmečius išsaugojo šį žmogaus įgūdį, padedantį žmonėms išgyventi. Ši teorija taip pat paaiškina, kodėl mus labiau traukia žmonės, kurie mus juokina.
Profesorius paaiškino savo teoriją remdamasis paprasta istorija apie gatve einantį tigrą. Pati situacija nėra komiška, bet jei įsivaizduosite, kad tigras ne vaikšto, o šokinėja kaip kamuolys, situacija taps komiška.
Mokslininkas apibendrino rezultatus ir įvardijo tris etapus, būtinus norint sukelti juoką:
Pirma, apstulbimas arba panika. Esant situacijai, kuri atrodo keista ir kelia neatitikimo jausmą.
Antra, rezoliucija. Reikia išgyventi ir įveikti nerimą ir stresą, kurį sukėlė ši situacija.
Trečia, palengvėjimas. Juoko „išlaisvinimas” yra tarsi sirena, rodanti, kad pavojus praėjo.
Mokslininkas mano, kad tūkstančius metų juokas galėjo būti signalas sau ir kitiems, kad nereikia reaguoti „mušk arba bėk” ir pavojinga situacija jau praėjo. Jis taip pat teigia, kad dėl šios priežasties juokas dažnai būna užkrečiamas.